A tapiogyorgye.hu archív weboldalát látja. Az új weboldal eléréséhez kattintson ide

 
Köszöntő
Hírek
Település Arculati Kézikönyv
Választások
   A település története
   A település jelen állapotáról
   A település címeréről
   Testvérvárosi kapcsolat
   Kitüntetettek
   Tápiógyörgye adatai
   Legújabb képek
   Polgármesteri Hivatal
   Képviselőtestület
   Bizottságok
   Kisebbségi Önkormányzat
   Rendeletek
   Határozatok
   Tájékoztatások, letöltések
   Ár- és díjtételek
   Adó befizetési számlaszámok
   Kazinczy Ferenc Általános    Iskola
   Kastélykert Óvoda
   Bartók Béla Zeneiskola
   Községi Könyvtár és
   Művelődési Ház
   Gondozási Központ
   Családsegítő és
   Gyermekjóléti Szolgálat
   Ifjúsági tábor
   Falumúzeum
   Strandfürdő
   Tájvédelmi Körzet
   Programlehetőségek táborozók részére
   Eseménynaptár
   Térkép
   Nagykátai Járási Hivatal
   Asztalitenisz
   Labdarúgás
 
Településünk > Tápiógyörgye a millenium évében
VI. Kultúránkról
Kultúránk egyik sajátos területe, a múltunkhoz való viszony. Törekvés a múlt feldolgozására, megőrzésére az utóbbi évtizedek jellemző györgyei magatartása.
Tény, hogy ennek kezdeményezője, megvalósítója egy szűk értelmiségi réteg, melyet a helyi hatalom ilyen irányú affinitása segít.
Ilyen törekvés motiválta a györgyei kalendáriumok megjelenését, a Falumúzeum kialakítását.

Megőriztük a régi artézi kutat, kezdeményeztük a vasúti állatfelhajtó fennmaradását. Ez évben megjelent az Önkéntes Tűzoltó Egyesület 100 éves történetét feldolgozó kiadvány. A Faluújság rendszeresen közöl múltunk egy-egy epizódját feldolgozó írást.
Jelen számadáskönyvünk, bár az eddigiek szintézisére törekszik, e vonulat és törekvés része. A helyi társadalom elfogadja, befogadja, értékeli ezen cselekvéseket.

Tápiógyörgye polgársága az elmúlt évszázadokban mindig törekedett mai szóhasználattal, köztéri alkotások állítására. Korai elődeink kereszteket állítottak a templom kertjébe a kivezető utak mellé. Felállították Nepomuki Szent János, a Szentháromság, Szent Orbán szobrait. A késői utódok a Hősök, a Hajnal, a Termés és Szent Kristóf szobrait helyezték el a falu terein. Most a magyar államiság megalapításának 1000. évfordulóján szép millenniumi emlékművet avatunk. Mindezek biztos pontjai lehetnek a jövő szép, kultúrált Tápiógyörgyéjének. Mindez a szépségen túl egy tartós szellemiséget is sugall.

Az évezred végén a különféle rendezvények szervezésének sajátos modellje alakult ki. Az egyes rendezvényeket részben vagy egészben az önkormányzat finanszírozza, de valamely civilszervezet valósítja meg.
Meggyőződésem, hogy ez a modell a jövő követendő útja.
Határozott törekvés mutatható ki a hagyományteremtésben. Néhány rendezvény évtizede vagy még régebben azonos időszakban került megszervezésre (karácsonyi hangverseny, nyugdíjas nap, stb).
Törekvések vannak a búcsú megújítására, a hagyományok felelevenítésére, új elemek beépítésére.
Politikai kultúránkat úgy lehetne jellemezni, hogy szellemisége a centrumban vagy attól kicsit jobbra helyzkedik el. Talán az utóbbi években györgyére meghívott politikusok (Habsburg Ottó, Kupa Mihály, Pozsgay Imre, Katona Tamás, Isépy Tamás) szellemiségébe illeszkedik. Talán ezért mentes a tartalmában és megjelenésében is a szélsőségektől.

A györgyei társadalom törődik ünnepeivel. Egyházi, állami, nemzeti ünnepeink, megemlékezéseink színvonalasak, emberközeliek.

A széles értelemben vett kultúra fontos, egyre fontosabb része a kultúrált környezet alakítása, a természeti értékek becsülése. Elmozdulások, kezdeményezések idejét éljük. Többségük eljutott ahhoz a felismeréshez, hogy a szép környezet érték, szemléletünk azonban lassan változik, napi cselekvéseink gyakran ellentmondanak felismeréseinknek. Társadalmi szintű megoldatlanságaink nagy többsége e téren van.
A jövő nagy változásainak területe ez. A kedvező irányú változás feltételei jók, a kétség csupán ott merül fel, hogyan alakul ennek időbelisége?

tovább » (VII. Végezetül)