A tapiogyorgye.hu archív weboldalát látja. Az új weboldal eléréséhez kattintson ide

 
Hírek
Település Arculati Kézikönyv
Választások
   A település története
   A település jelen állapotáról
   A település címeréről
   Testvérvárosi kapcsolat
   Kitüntetettek
   Tápiógyörgye adatai
   Legújabb képek
   Polgármesteri Hivatal
   Képviselőtestület
   Bizottságok
   Kisebbségi Önkormányzat
   Rendeletek
   Határozatok
   Tájékoztatások, letöltések
   Ár- és díjtételek
   Adó befizetési számlaszámok
   Kazinczy Ferenc Általános    Iskola
   Kastélykert Óvoda
   Bartók Béla Zeneiskola
   Községi Könyvtár és
   Művelődési Ház
   Gondozási Központ
   Családsegítő és
   Gyermekjóléti Szolgálat
   Ifjúsági tábor
   Falumúzeum
   Strandfürdő
   Tájvédelmi Körzet
   Programlehetőségek táborozók részére
   Eseménynaptár
   Térkép
   Nagykátai Járási Hivatal
   Asztalitenisz
   Labdarúgás
 
Településünk > Tápiógyörgye a millenium évében
II. Infrastruktúránkról
Nagy általánosságban mondhatnánk azt, hogy e tekintetben Tápiógyörgye jó helyet foglal el a hasonló nagyságrendű magyar falvak között. Részleteiben vizsgálva a kérdést, számos megállapítást tehetünk. Határozott előnyöket vagy hátrányokat állapíthatunk meg. Hosszútávon megoldott kérdések mellett szükségessé váló megoldásokra irányíthatjuk a figyelmet. Kíséreljük meg ezt.

Villamos energia ellátásunk teljes körű. Közvilágításunk korszerű. Statikusan szemlélve a dolgot mondhatnánk; rendben vagyunk, de ha a jövőben gondolkodunk, tudnunk kell, hogy a hálózat jó része elavult, felújításra szorul.
Napjaink áramkimaradásai (nem túl gyakoriak, de vannak) és hát a szakemberek véleménye igazolja ezt. A biztonságos, folyamatos szolgáltatás felújítást igényelne. Ma a szolgáltatónak nincs erre pénze. Mikor lesz? Meddig lehet halasztani?

Földgázellátó rendszerünk teljes körű, új és korszerű. Nyugodtan feltételezhető, hogy évtizedekig komolyabb beavatkozás nélkül, biztonságos ellátást biztosít. A lakások 85 %-a veszi igénybe ezt a szolgáltatást.

A községben MATÁV tulajdonban lévő korszerű telefonhálózat épült ki. A szolgáltatás a falu minden pontján elérhető. Lehetőség van Internet csatlakozásra. A mobil telefonok jól használhatók a faluban.

Az ivóvízellátás teljes körű a faluban. A szolgáltatást a lakosok közel 100 %-a igénybe veszi. A rendszer az önkormányzat tulajdonában van. A vízellátás folyamatos, a kutak kapacitása biztonsággal fedezi az igényeket. Hosszútávon két ok miatt nem megnyugtató a helyzet. Egyrészt a hálózat anyaga nem a mai kornak megfelelő (eternit), bár a szolgáltatás folyamatossága, biztonsága ma jó, az egyre szaporodó törések, meghibásodások elősegítik egy rekonstrukció szükségességét. A györgyei kutak vize gázos, emiatt számos kedvezőtlen tényező együttes fellépése esetén határértékig emelkedhet a víz nitrát-nitrit tartalma. Ennek valószínűsége kicsi, de nem hagyható figyelmen kívül.
Hosszabb távon nem kerülhető meg egy, a vízminőséget tartósan, minden körülmények között garantáló beruházás.

Tápiógyörgye és az egész Tápiótérség a III. évezredet úgy kezdi, hogy szennyvízcsatornája, szennyvízkezelő műve nincs. Községünkben kb. 120 ezer m3 kommunális szennyvíz tűnik el nyomtalanul a házi derítőkben, emésztőkben, legális, de teljesen alkalmatlan leürítő-helyen, illegális locsolás, elvezetés, leöntés révén. Nem tehetünk róla, nem vagyunk okai, de fájdalmasan szomorú, hogy az utóbbi két évtizedben talán visszafordíthatatlanul elszennyeztük a talajt, a felsőbb vizeket. Terveink, lehetőségeink és szándékunk szerint a III. évezred első éveiben kiépül egy teljesörű szennyvízgyűjtő csatorna, mely az egész Tápió régió problémáit megoldja.

A társadalmi, gazdasági változások a fogyasztói lehetőségek és szolgáltatások változásai szükségszerűen többek között a kommunális hulladékok egyre növekvő tömegét eredményezi. Hogyan kezeljük ezt a problémát most az ezredforduló idején? Intézményesen összegyűjtjük (jelképes térítési díj ellenében) egy kijelölt lerakó helyen lerakjuk. Ez nagyjából a mai magyar gyakorlatnak felel meg. Rossz és tarthatatlan gyakorlat, melyet tovább ront az illegális szemétlerakások sokasága. Tényként kell tudomásul venni, hogy az ún. mai kommunális hulladék jelentős része veszélyes hulladék. nem kell nagy fantázia ahhoz, hogy milyen mértékben szennyeződik a talaj, a szinte folyamatosan égő, füstölő „szeméttelep” milyen mértékben szennyezi a levegőt.
A megoldás lehetősége, hogy csatlakozik a község a ceglédi regionális hulladéklerakó építéséhez. Az ügy jelenleg embrionális állapotban van.

Tápiógyörgye, mivel a Budapest-Szolnok vasúti fővonal mellett helyezkedik el, kedvező tömegközlekedési helyzetben van. Ennek jelentősége a munkahelyek megközelítése terén óriási. Ugyanakkor jelen állapota a vasútnak, nem mondható jónak. A műszakilag elavult pályán lelassult a forgalom. Budapestre a menetidő ma több mint a 70-es években. A szép és rendben tartott állomásépület előtt peron nélküli sínek vannak.

A 90-es évek végére tervezett rekonstrukció késik, de minden információ szerint megtörténik. Az elképzelések, tervek ismeretében 1-2 éven belTápiógyörgye négy közúttal csatlakozik az országos közúthálózathoz. Közülük legfontosabb a tápiószelei irányba, a 311-es út felé történő csatlakozás. Ez a közel 6 km-es útszakasz állapota az ezredfordulóra minősíthetetlenné vált.ül a mai gondok megszűnnek és a vasút nagy segítségére lesz a györgyei polgárnak.

Tápiógyörgye négy közúttal csatlakozik az országos közúthálózathoz. Közülük legfontosabb a tápiószelei irányba, a 311-es út felé történő csatlakozás. Ez a közel 6 km-es útszakasz állapota az ezredfordulóra minősíthetetlenné vált.
Soha nem volt korszerű, az 1999-es árvíz, majd a 2000. évi belvíz teljesen tönkretette. Rekonstrukciója minden györgyei örömére ez év októberében megtörtént.

Nagyon büszkék voltunk arra, hogy a 90-es évek végére a belterületi önkormányzati tulajdonban lévő utak 95 %-a szilárdburkolatot kapott (aszfalt). Ez hasonló település kategóriában majdnem egyedülálló az országban.
Most az ezredvégi állapotot értékelve, sajnálattal kell megállapítani, hogy az árvíz, majd az ezt követő belvíz miatt, útjaink 30-40 %-a részben vagy egészében tönkrement.
Az útépítés, rekonstrukció drága dolog, ennek ellenére határozott a szándék, hogy 2-3 év alatt újra az 1998-as szinten legyünk.

A falut ketté szeli a Tápió patak. Ez év október elejére teljesen újjáépült a régi, keskeny és sérült híd. Az új híd és a meglévő gyalogoshíd normál módon biztosítja a két településrész közötti forgalmat. Igen hosszútávon nem lesz a falunak hídproblémája.

Csapadékvíz, belvíz elvezető rendszerünk kiépítetlen. A hajdan kiépített rendszerek tönkrementek, egyes településrészeken ki sem épültek. Ez az állapot az 1999.évi rendkívüli esőzéseket követően katasztrofális helyzetet eredményezett. Ugyanez megismétlődött 2000. év elején, a rendkívüli belvizek következtében. Félévszázad hanyagságát kell pótolni, nem vigasz, hogy az országos helyzet sem jobb.

Községünkben a mai igényeket kielégítő a helyi postai, banki szolgáltatás.

A település szerkezete kedvező. Számos zöldfelület, park, tér van a faluban. Bár ezek egy részének rendezettsége sok kívánnivalót hagy maga után. A központi részek építészetileg kialakultak. Nem túl nagy költséggel szép és elegáns centrum alakítható ki.

A család szűkebb életterét a lakóház adja. Milyenek a lakóházaink? Több száz régi, 20-as, 40-es évek között épült, ún. parasztház mellett a 60-as évektől épült ún. kockaházak a jellemzők. Az utóbbi évtizedben számos szép ház épült, szakítva az eddigi formákkal, egyéni ízlést tükrözve.
Sok példa van a régi parasztházak praktikus átalakítására, felújítására, rendbetételére. Számos utca kimondottan szép, értéket hordozó képet mutat, ugyanakkor alig van utca, ahol ne lenne egy-két elhanyagolt üres vagy éppen lakott, a falu, az utcaképet rontó ház. Szép nyomai láthatók a kertkultúra kialakulásának, őszintén mondva, ez még korántsem általános.

Mit mondhatunk jó falunk e viszonyairól összegzésképpen?
Néhány területen (gáz, telefon, híd) hosszútávra szóló jó megoldásaink vannak. Más területeken (utak, vasút, víz, elektromos rendszer) működő, de nem problémamentes állapotok a jellemzőek. Van két terület (szennyvíz, kommunális hulladék) ahol megoldások keresése stádiumában vagyunk.

A megoldás nehézségét a konkrét megvalósításon túl, szemléletünk is nehezíti. Összességében nem rosszak a kiinduló feltételeink, hogy egy szép, nyugodt, biztonságos, kellemes életteret biztosító lakófalu legyünk.

tovább » (III. Helyi társadalom, civiltársadalom)